Chippewa Falls High School
Cross Country Varsity Schedule    (as of 02-23-18)
 
Type  Time  Opponent  Location  Leaves  Dismissal  Comments
Monday, Aug 14, 2017
Earliest day for practice  TBD    Chippewa Falls High School         
Saturday, Aug 26, 2017
Invitational  9:30AM  Away vs. Eau Claire North,
Amery,
Eau Claire Memorial,
Holmen,
Hudson,
Logan,
Menomonie,
New Richmond,
Osceola,
Rice Lake,
River Falls 
Eau Claire City Wells  8:00AM       
Tuesday, Sep 5, 2017
Invitational  4:15PM  Away vs. Marshfield,
Black River Falls,
Wausau East,
Spencer,
Wisconsin Rapids Lincoln,
Tomah,
Flambeau,
Colby,
Edgar,
Pittsville,
Stratford - WI,
Loyal,
Athens (Cloverwood),
Auburndale..,
Greenwood,
Marathon,
Medford,
Nekoosa,
Lakeland Union,
Granton,
Columbus Catholic Schools (WI) 
Marshfield High School  2:00PM  1:50PM     
 (Location Changed)
CC Meet at Frey Field CC Course - Cty Hwy C in Spencer, WI
Saturday, Sep 9, 2017
Invitational  9:30AM  Away vs. Menomonie,
Eau Claire Memorial,
Eau Claire North,
Hudson,
La Crosse Central,
Logan,
New Richmond,
Osceola,
River Falls,
Saint Croix Central,
Tartan Senior 
Menomonie High School  7:40AM       
Tuesday, Sep 12, 2017
Invitational  4:00PM  Away vs. Rice Lake,
Saint Croix Falls,
Amery,
Ashland,
Barron,
Bloomer,
Boyceville,
Colfax,
Cumberland,
Drummond,
Eau Claire North,
Elk Mound,
Ellsworth,
Flambeau,
Glenwood City,
Grantsburg,
Hayward,
Hudson,
Lac Courte Oreilles Ojibwe,
McDonell Central,
Menomonie,
Northwestern,
Osceola,
Phillips,
Prairie Farm,
Shell Lake,
Somerset,
Superior High School,
Unity,
Webster 
UW Barron County Campus  2:15PM  2:05PM     
Tuesday, Sep 19, 2017
Invitational  3:45PM  Away vs. Hudson,
Benilde - St. Margaret`s,
Hastings,
Mahtomedi,
Menomonie,
New Richmond,
North,
River Falls,
Saint Croix Preparatory Academy,
South St. Paul,
St. Thomas Academy,
Tartan Senior 
Hudson Middle School  1:40PM  1:30PM     
Thursday, Sep 28, 2017
Invitational  3:30PM  Baldwin-Woodville,
Colfax,
Eau Claire Memorial,
Eau Claire North,
Logan,
Menomonie,
Superior 
Lake Wissota Golf Course    2:15PM     
EC Memorial Boy's Team will be coming (no girl's)
Tuesday, Oct 3, 2017
Invitational  4:00PM  Away vs. Tomah,
Logan,
Necedah,
New Lisbon,
Reedsburg,
Wautoma,
Westby Area 
Tomah Hiawatha Golf Club  1:30PM  1:20PM     
Saturday, Oct 7, 2017
Invitational  10:00AM  Away vs. Eau Claire Memorial,
Altoona,
Colfax,
DC Everest,
Eau Claire Immanuel Lutheran,
Eau Claire North,
Fall Creek,
Glenwood City,
Hudson,
McDonell Central,
Medford,
Menomonie,
New Richmond,
Regis,
Rice Lake,
River Falls,
Rochester Century 
South Middle School         
Saturday, Oct 14, 2017
BRC Tournament  10:00AM  Away vs. River Falls,
Eau Claire Memorial,
Eau Claire North,
Hudson,
Menomonie,
Rice Lake 
UW River Falls         
Intramural Fields
Saturday, Oct 21, 2017
WIAA Sectional  12:00PM  vs. Menomonie,
Tomah,
Onalaska,
New Richmond,
La Crosse Central,
Holmen,
Eau Claire Memorial,
Eau Claire North,
Hudson,
River Falls,
Superior High School 
Menomonie High School  9:15AM       
Saturday, Oct 28, 2017
WIAA State  TBD  Away vs. WIAA Tournament,
TBD 
Ridges Golf Course