Menomonie High School
Cross Country Varsity Schedule    (as of 07-17-19)
 
Type  Time  Opponent  Location 
Saturday, Sep 7, 2019
Invitational  9:30AM  Away vs. Eau Claire North,
Amery,
Chippewa Falls,
Eau Claire Memorial,
Hudson,
Logan,
New Richmond,
Osceola,
Regis,
Rice Lake,
River Falls,
Wausau East 
Eau Claire City Wells         
Saturday, Sep 14, 2019
Invitational  9:00AM  Chippewa Falls,
Eau Claire North,
Eau Claire Memorial,
Elk Mound,
Hudson,
Logan,
New Richmond,
Rice Lake,
St Croix Central,
Tartan Senior 
Menomonie
HS Cross Country Course
 
       
Tuesday, Sep 17, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Rice Lake,
Amery,
Ashland,
Barron,
Bloomer,
Boyceville,
Chippewa Falls,
Colfax,
Cumberland,
Elk Mound,
Flambeau,
Frederic,
Glenwood City,
Hayward Community Schools,
Hudson,
Lac Courte Oreilles Ojibwe,
Ladysmith,
McDonell Central,
Northwestern,
Osceola,
Prairie Farm,
Saint Croix Falls,
Shell Lake,
Solon Springs,
Superior High School,
Unity,
Washburn,
Webster,
Winter 
UW ECBC Campus         
Tuesday, Sep 24, 2019
Invitational  3:45PM  Away vs. Hudson,
Chippewa Falls,
Hastings,
Mahtomedi,
New Richmond,
North,
Osseo-Fairchild,
Saint Croix Falls,
St. Croix Preparatory Academy,
St. Paul Academy and Summit 
Hudson Middle School         
Tuesday, Oct 1, 2019
Meet  4:00PM  Away vs. Cumberland,
Shell Lake,
Bloomer,
Barron,
Spooner,
Cameron,
Grantsburg,
Chetek-Weyerhaeuser,
Drummond,
Maple Northwestern 
Timberland Hills/CASTA Ski Trails         
Saturday, Oct 5, 2019
Invitational  11:00AM  Away vs. New Richmond,
Baldwin-Woodville,
Osceola,
Ellsworth,
Rice Lake,
Prescott,
Hudson,
River Falls,
Sparta,
Boyceville,
Saint Croix Central,
Glenwood City 
New Richmond High School         
Saturday, Oct 12, 2019
Invitational  10:00AM  Away vs. Eau Claire Memorial,
Altoona,
Chippewa Falls,
Colfax,
DC Everest,
Duluth East,
Eau Claire Immanuel Lutheran,
Eau Claire North,
Fall Creek,
Glenwood City,
Hudson,
McDonell Central,
New Richmond,
Osceola,
Regis,
Rice Lake,
River Falls 
South Middle School